Vinyasa jooga

Vinyasa jooga on kui jooga ballett. Kutsutakse ka kui graatsilist liikumist erilisse paika. Tundi saadab meeldiv muusika, mis omakorda tekitab mõnusa keskkonna. Aluseks on keha, vaimu ja hinge kokku sulandumine. Grupis kuni 10 osalejat.

Inimese organism vajab liikuvust, hoolitsust, tähelepanu ja arenemist sama moodi nagu liiguvad meie eesmärgid ja sihid materiaalses elus. Selline liikumine tagab kindlasti pikema ea ning terviskuma elu. Vanemas eas ei kulu liigesed nii kiiresti läbi. Võib ütelda, et õlitame enda keha nagu ratta kodaraid, et see püsiks pikalt töökorras. Joogas ammutame enda organismi uut energiat ja hoolitseme enda niiöelda seesmise aia eest, et see ilusasti õide puhkeks.

Vinyasa joogatunni ülesehitus koosneb 8-st osast, kus igal osal on oma tähtis ülesanne. Üks peamisi ülesandeid on terve tunni vältel panna kogu keha ja selle vereringe liikuma ning avada enda keha erinevate asendite kaudu. Keha erinevates suundades avamine või pööramine aitab avada ka igasuguseid kinni jäänud energiaid ja blokeeringuid. Samuti paraneb paindlikkus, rüht ning liigeste jäikus. Tunni vältel tulen ja korrigeerin asendeid, kui selleks vajadus, sest ainult läbi õigete asendite on kerge säilitada tasakaal ning samuti on see vajalik, et ennast mitte vigastada. Tunni lõpus võid tunda end kergemalt ja rohkem kohal olevana. Samuti võib tunda positiivset energiat enda ümber, sest keskendusid enda sisse vaatamisega ja ise enda eest hoolitsemisega. Jooga õpetab ennast armastama just sellisena nagu me siia ilma sündisime ning toob lähemale meid ettenähtud elueesmärkide täide viimisele. Üks tore fakt on see, et iga tund on omamoodi erinev ja igav kindlasti ei hakka!

Stiilis on põhirõhk sünkroniseeritud liikumisel ja hingamisel. Sisse ja välja hingamised toimuvad nina kaudu ning on ühe pikkused. Sellele lisandub ujjay hingamine, mis kestab kogu tunni vältel (välja arvatud lõpuosa, milleks on imeline savasana ehk tunni meditatiivne lõpetus). Ujjay hingamine on eriline oma kasulikkuse tõttu, see on rahustava toimega ning tänu sellele on võimalik saavutada meditatiivset seisundit ka tunni vältel, kuna õigele hingamisele keskendudes ei saa mõtted niisama lihtsalt uitama minna. Tänu meditatiivsele seisundile on võimalus meil vaadata endi sisse ja olla ise enda auraga üks. Siia ilmale sündides on meie tegelik energia ilus, selge ja puhas nagu on seda väikestel beebidelgi, aga kuna elu keerdkäigud, pidev sigimine ja sagimine, stress ning pinnapealne hingamine kaotab meie puhta ja selge vibratsooni, siis selle stiili järjepideva praktiseerimise tõttu on meil võimalik enda energiat seestpoolt väljapoole puhastada. Kõik saab alguse siiski meie endi seest! Ujjay hingamine meenutab ilusat ning meeli rahustavat merekohina laadset heli. Tänu sellele sügavale ja mõtestatud hingamisele ulatume diafragmani, mis omakorda masseerib siseorganeid ning stimuleerib nende tööd. Lisaks kõigele muule aitab see hingamine hoida keskendumise asendite õigele sooritamisele ning paraneb tasakaal.

Tunni algusele järgneb ülessoojendus, mis kulgeb päikese tervitusi tehes. See on iidsete India joogide viis tervitada päikest. Päikese tervitusi sooritades paraneb vereringe ning läbi selle pääseb ajju uut hapnikku, mis omakorda mõjub hästi ajutööle. Samuti mõjub see hästi immuun- ja hormonaalsüsteemile. Tervituste järjestikune sooritamine tasakaalustab meie aju vasakut poolkera, mis valdab meie ratsionaalset ja analüütilist mõttetööd. Nimetaksin seda kui jooga moodi distsipliin. Vinyasa jooga praktiseerimine on sobilik kõigile, kel pole füüsilisi vigastusi ja rõhutan, et ei maksa muretseda sellepärast, kui asendid või tasakaalu harjutused (näiteks pääsukese või poolkuu asend, kus seisame kogu raskusega ühel jalal) kohe välja ei tule, sest üteldakse ikkagi ju, et harjutamine teeb meistriks ja ometigi teeb aeg oma töö. Meil on arenguks alati ruumi, selleks on lihtsalt vaja kaasa võtta natukene kannatlikkust ja järjepidevust!

Vinyasa stiil sarnaneb päikese tõusule ja mõõnale. Tundi alustame rahuliku ülessoojendusega, tunni keskel teeme intensiivsemat tööd, et vereringe aktiveeruks ning tundi lõpetame pikali heites ning naudime silmad kinni olles enda läbitud tublit hoolt. Võid ette kujutada, kuidas merekohina laadne hingamine sarnaneb mõtteis ja liikumises kui väärikas, rahulik piiritu meri, ilma ühegi muremõtteta. Kõik on ühenduses! Jooga praktiseerimine toob tagasi meid alglätteni, milleks on armastus ja rahu. Armastades iseennast, armastame ka elu ja aktsepteerime end ümbritsevaid inimesi.

Tundi tulles võid kanda mugavaid riideid. Joogamatid on koolis olemas, aga kui soovid siis võib tulla enda matiga.