Shindo

Shindo® venitusharjutused aitavad avada ja tasakaalustada meridiaane ja selle kaudu korrastavad kogu kehasüsteemi. Venituste igapäevane praktiseerimine parandab elujõu voolu kehas, suurendab vastupanu haigustele ja tasakaalustab meie meelt. Tunnis kasutatakse ka Jomoni lõdvestavaid ja keskenduda aitavaid harjutusi.

Grupp Toimub M* Juhendaja(d) Hind
 Hommikune lisagrupp
18.04-23.05.2018
K kell 08.30-09.30
Pepleri 4
8 Riina Kasterpalu 39 €
 Shindo/jomon algajatele
20.03-17.04.2018
T kell 18.45-20.00
Pepleri 4
8 Riina Kasterpalu 39 €
 Shindo/jomon hommikune grupp
7.03-11.04.2018
K kell 08.30-09.30
Pepleri 4
8 Riina Kasterpalu 39 €
 Töötuba puusaliigeste ja alaselja pingete leevendamiseks - lisagrupp
12.05.2018
L kell 11-14.15
Pepleri 4
4 Riina Kasterpalu 22 €

* Kursuse maht akadeemilistes tundides

Shindo: shindo/jomon algajatele

Shindo® venitusharjutused aitavad avada ja tasakaalustada meridiaane ja selle kaudu korrastavad kogu kehasüsteemi. Venituste igapäevane praktiseerimine parandab elujõu voolu kehas, suurendab vastupanu haigustele ja tasakaalustab meie meelt. Tunnis kasutatakse ka Jomoni lõdvestavaid ja keskenduda aitavaid harjutusi. Grupp on täitunud, soovijaid registreerime ootenimekirja.

Sõna shindo tähendab jaapani keeles "südame teed" , ka "hinge juhatust". See tähendab, et lõdvestumiseks võtame ette sisemise teekonna enda südamesse, meie olevikku, oma tegeliku olemuse juurde. Samuti tähendab see, et venitusharjutuste sooritamisel on olulised austus, soojus ja leebus nii iseenda kui ka kaaslaste suhtes.

Shindo® meetod kätkeb endas massaaži, venitus- ja lõõgastusharjutuste süsteemi, mille eesmärgiks on keha ja meele tasakaalu saavutamine. Shindo® meetodi töötas välja sensei Kazuko Kuratomi isikliku kannatuse taustal, kui tema tütre haigusseisundi raviks ei olnud abi allopaatilisest meditsiinist.

Shindo aluseks on aastatuhandetevanune hiina meditsiin, mis on terviklik õpetus inimesest, tema füsioloogiast ja anatoomiast, haiguste põhjustest ja inimese tervendamisest. Hiina meditsiini levik Jaapanis algas laiemalt 6. sajandil, kui Jaapanis hakati praktiseerima akupunktuuri ja massaaži. Seejärel traditsioon vähehaaval vaibus ja tõusis uuesti tähelepanu fookusesse 20. sajandil. 1919.a ilmunud Tamai Tempaku raamat "Shiatsu Ho" inspireeris mitmeid shiatsu õpetajaid, teiste seas Shizuto Masunagat, kelle 1977. a ilmunud raamatul "Zen Shiatsu" on oluline osa Kuratomi meetodi väljatöötamisel.

Energiakanalid ehk meridiaanid on elujõu (Jaapanis ki, Hiinas qi, Indias praana) liikumisteed elavas kehas. Stress ja tugevad emotsioonid põhjustavad meridiaanides tasakaalutust ja blokeeringuid, mis omakorda põhjustavad haigusi ja organite väärtalitlust. Shindo® meetodis on kasutusel sensei Masunaga meridiaanide kaart.

Lõdvestusseisundis on kehal ennasttervendav toime, mis stressi tingimustes kaob. Seetõttu on oluline, et igal inimesel oleks argiaskelduste tasakaalustamiseks mõni igapäevane lõdvestuspraktika, mis aitaks organismil ennast taastada. Shindo® on üheks selliseks võimaluseks.

Jomon tähendab jaapani keeles nöörkeraamikat, mille juured ulatuvad jomoni kultuuri u 14 000 a eKr kuni 300 a eKr. Jomoni perioodi lõpu ja alguseta geomeetrilised mustrid kajastavad ettekujutust maailma tasakaalustatud toimimisest. Jomoni keerdes harjutused jäljendavad iidset mustrijälge, mis ühendab sisemise ja välimise tervikuks.

Jomoni harjutusi teeme seistes ja lamades, kasutame keha oma raskust. Jomoni puhul ei õpi me uusi oskusi, vaid keskendume ja lõdvestume, et jõuda keha enda sisemise tarkuseni. Aktiivne liikumine asendub peatumisega, väljapoole pööratud tähelepanu suundub endale.

Tunnis peaks olema mugav, hästi liikumist võimaldav riietus, jalanõusid ei kasutata. Soovi korral saab riideid vahetada kohapeal enne ja pärast tundi. Joogamatid on kooli olemas aga kes soovib, võib enda oma kaasa võtta.

Loe lisaks artiklit ajakirjas "Director": http://www.rahvaylikool.ee/sites/default/files/Jomon_Directoris.pdf

Kursusest oli palju kasu, sest neid harjutusi, mis mul meelde jäid, püüan tasapisi ise kodus teha – eriti seda käed selja all ja jalad risti! Kuna olen kärsitu loomuga, siis oleksin esimesest tunnist peale tahtnud pigem hakata harjutusi tegema, ehkki saan aru, et juhendajale on tutvustusring ja sissejuhatus vajalikud. Õhtul ja pisut väsinuna ei saanud nendest nn meridiaanidest küll enne aru, kui joonised saime. Siis läks pilt selgeks! 

Signe