Külas on ajaloolane Seppo Zetterberg: Eesti ja Soome ajaloost

Kuidas kujunes Soome ja kuidas Eesti ajalugu? Miks Soomel läks ühtmoodi ja Eestil teistmoodi? Külas on ajaloolane Seppo Zetterberg, kes arutleb Soome ja Eesti ajaloo üle.

Toimub Ainemaht Hind
16.02.2018
R kell 16.00-18.00
Tartu Rahvusvaheline kool, Liivi 2D ( endine Park hotell)
3 ak. tundi 5 €
Registreerima

Mis meie loos on ühist ja erinevat? Miks hoolimata ühisest merest, ühistest valitsejatest, samadest sõdadest, ei ole meie käsi päris ühtemoodi ajaloos käinud.

Ajaloolane Seppo Zetterberg räägib Soome ristiusustamisest, miks soomlased said endale kaela rootslased ja eestlased sakslased. Gustav I Vasa valitsemisajast ja reformatsioonist, Rootsi suurvõimu ajastust ehk Gustav II Adolfi valitsemisajast, Uusikaupunki rahust ja sellest, kuidas Rootsi Soome Venemaale kaotas. Venestamine Soomes ja Ryssaviha - veneviha juured Soomes.

Miks Rootsi ja Vene võim oli meie riikide jaoks erineva tähendusega, miks Soomes peeti kodusõda, aga meil vabadussõda, miks soomlased suutsid 1930. aastatel demokraatia säilitad, aga Eesti mitte?

Gustav Suitsul oli 1917. aasta sügisel suur visioon, Soome ja Eesti kaksikvabariigi ühendus. Ühised olnuksid välisasjade ajamine ja kaubanduspoliitika, võimalusel ka kaitsevägi, kuid kummalgi olnuks oma parlament ja valitsus.

Ajaloolane Seppo Zetterberg käsitleb Soome ajaloo olulisemaid peatükke, arutleb ja aitab mõista ka meie enda lugu.

Loengut toetab Kodanikuühiskonna Sihtasutus

Juhendaja

Seppo Zetterberg

Seppo Zetterberg on Jyväskylä ülikooli üldajaloo emeriitprofessor, sündinud 1945. aastal, kes on uurinud Soome, Eesti ja Saksa ajalugu üle poole sajandi. On Soome Teaduste Akadeemia liige, Tartu ülikooli audoktor ja Õpetatud Eesti Seltsi auliige ning aastatel 1994 - 1996 oli Soome Instituudi juhataja Eestis. 2001 aastal pälvis ta Valgetähe II klassi teenetemärgi.

Tema sulest on ilmunud mitmeid Eesti ajalugu puudutavaid raamatuid ( koguteos " Eesti ajalugu","Jüri Vilmsi surm", " Rändajad Soome sillal" jt Eesti keeles ilmunuid raamatuid: "Iseseisva Soome ajalugu" (Perioodika, 1994) "Viis lasku senatis. Eugen Schaumani elu" (Kupar, 1998) "Ühe puu eri harud. Eesti ja Soome - eilsest tänasesse" (2004) "Kultuurisillad ja revolutsioonituuled. Helsingi eesti kogukond 20. sajandi alguses" (Tänapäev, 2013) Peatoimetaja: "Maailma ajalugu" (Varrak 2015).

Registreeri gruppi

Osaleja
Sisesta osaleja eesnimi.
Sisesta osaleja perekonnanimi.
Sisesta osaleja kontakttelefon.
Sisesta osaleja e-posti aadress, millele saadame registreerimiskinnituse.
Sisesta osaleja isikukood, et vältida segadust nimekaimudega.
Kui sul on sooduskupong, sisesta selle number siia.
Tutvu õppetöö korraldusega!
  1. Koolitusel osalemiseks tuleb õppetasu tasuda arvel märgitud tähtajaks, mis saadetakse koos registreerumise kinnitusega (reeglina on tähtaeg kaks nädalat enne koolituse algust). Kokkuleppel koolitussekretäriga ja koolituslepingu sõlmimisega on võimalik tasuda osade kaupa.
  2. Koolitusest loobumise korral palume sellest Tartu Rahvaülikooli töötajat viivitamatult teavitada. Loobumisest mitte teavitamisel või loobumisel vähem kui kaks tööpäeva enne koolituse algust või kui koolitus on juba alanud, õppetasu ei tagastata ja väljastatud arve kuulub tasumisele.

Jaga

Jaga selle kursuse infot teistega.

Jaga |