Eesti keel 100: Eesti keele 100 aastat

Käesoleval aastal möödub sada aastat päevast, kui eesti keelt mainiti esimest korda riigikeelena. Haridus- ja teadusministeerium on kuulutanud 2019. aasta eesti keele aastaks. Kogu aasta vältel toimub üle Eesti arvukalt sündmusi, mille eesmärk on väärtustada eesti keelt ning tähistada riigikeele 100. aastapäeva. Ka Tartu Rahvaülikool pakub aasta jooksul loenguid ja kohtumisõhtuid keelest ja kirjandusest kõnelevate inimestega. Sarja avaloengu peab 5. märtsil Tartu ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor Karl Pajusalu, kelle teemaks on eesti keele kujunemine viimase saja aasta jooksul. MAKSMINE KOHAPEAL SULARAHAS!

Toimub Ainemaht Hind
5.03.2019
Kell 17.30 - 19.00
Vaksali 7, Tartu
2 ak. tundi 2 €
Registreerima

Professor Karl Pajusalu loengus antakse ülevaade eesti keele arengust rahvus- ja riigikeelena. Kõigepealt iseloomustatakse eesti keele olukorda sada aastat tagasi. Vaadeldakse, kuidas eesti keel jõudis olukorrani, kus ta sai hakata täitma erinevaid riigikeele ülesandeid.

Järgnevalt käsitletakse tähtsamaid etappe eesti keele seadusandluse kehtestamisel, kirjakeele normimisel ja oskuskeele arendamisel. Iseloomustatakse ka eesti rahvakeele arengut ja eesti keele tänaste arengute ajaloolist tausta.

Käesoleva aasta alguses ilmus EV 100 raamatusarjas Karl Pajusalu sulest raamat „Eesti keele 100 aastat“.

Juhendaja Karl Pajusalu

Karl Pajusalu on lõpetanud Tartu ülikooli eesti keele ja kirjanduse eriala, doktoritöö kaitses ta Soomes Turu ülikoolis (1997). Aastast 2000 on ta Tartu ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor, töötanud ka külalisprofessorina Helsingi ülikoolis. Eesti Teaduste Akadeemia liige (2011) ja Läti Teaduste Akadeemia välisliige (2015).

Pälvinud Eesti Vabariigi teaduspreemia (1997), Läti Ülikooli audoktor (2016). Uurinud peamiselt eesti keele ajalugu, eesti murrete ja allkeelte kujunemist ning muutumist, liivi keele ja teiste soome-ugri keelte häälikusüsteeme. Avaldanud üle 200 teadusliku või populaarteadusliku töö.

Registreeri gruppi

Osaleja
Sisesta osaleja eesnimi.
Sisesta osaleja perekonnanimi.
Sisesta osaleja kontakttelefon.
Sisesta osaleja e-posti aadress, millele saadame registreerimiskinnituse.
Sisesta osaleja isikukood, et vältida segadust nimekaimudega.
Kui sul on sooduskupong, sisesta selle number siia.
Tutvu õppetöö korraldusega!
  1. Koolitusel osalemiseks tuleb õppetasu tasuda arvel märgitud tähtajaks, mis saadetakse koos registreerumise kinnitusega (reeglina on tähtaeg kaks nädalat enne koolituse algust). Kokkuleppel koolitussekretäriga ja koolituslepingu sõlmimisega on võimalik tasuda osade kaupa.
  2. Koolitusest loobumise korral palume sellest Tartu Rahvaülikooli töötajat viivitamatult teavitada. Loobumisest mitte teavitamisel või loobumisel vähem kui kaks tööpäeva enne koolituse algust või kui koolitus on juba alanud, õppetasu ei tagastata ja väljastatud arve kuulub tasumisele.

Jaga

Jaga selle kursuse infot teistega.

Jaga |